Postup
Ako prvé musíme poznamenať, že recept pre tradičný jáhelník alebo pekne po slovensky pšenovník, má veľa podôb, pretože káždý si ho ihneď prispôsobí. A tak platí, čo kuchyňa to iný recept. Uvedieme teda jeden, ktorým nič nepokazíme.
Čas na prípravu si treba rezervovať dostatočný. Rátame to zhruba na 1,5 hodinu. Nebojte. Výsledok stojí zato.
Pre upečenie použijeme tortovu rozopínaciu formu cca 25-28 cm. takto sa dá po upečení skvele vybrať. Ale je tiež možné ho upiecť v sklenenej forme. Je to v poriadku.Formu si dopredu vymastíme a vysypeme napríklad strúhankou.
Nasekané sušené ovocie ako sušené marhule, brusnice, sušené slivky, namočíme do horúcej vody, aby napučali. Hrozienka môžu samozrejme ostať celé, ale napučať ich dajte tiež.
Príprava pšena je dôležitá. Pšeno premyjeme pod prúdom horúcej vody cez sitko, alebo ho zalejeme horúcou vodou chvíľu pomiešame aby sa vyplavil prach a prebytočné šupky a zlejeme a necháme odkvapkať v sitku. Pre varenie pšena použijeme veľký hrniec pretože pri varení znásobí svoj objem a po uvarení nám rýchlejšie chladne. tak isto do neho budeme po uvarení ešte pridávať vajíčka maslo a sneh z bielkov, tak s tým rátame dopredu. Na jeden hrnček pšena používame tri hrnčeky vody. U nás sa osvedčilo dva poháre mlieka a tretí pohár vody. Toto je základné pravidlo jeden ku trom. Keď napočne vrieť, stíšime plameň na minimum aby sa nám nelepilo ale stále prebublávalo. Pravidelne ho miešame nech nám vzniknutá kaša nelepí spodok hrnca a neprihorí. Po 20-25 minútach sa nám začne tvoriť lepkavá kaša. Po uvarení vypneme a nezakryté necháme chladnúť.
Po vychladnutí pšenovej kaše na cca 40°C do kaše pridáme maslo a dve polievkové lyžice medu a dve štipky soli. keď je kaša veľmi hustá môžeme kľudne doriediť trochou vody či mliekom. Oddelíme si žĺtka od bielok. Žĺtka pridáme za stáleho miešania do kaše. Takto nám vznikne výborný základ, kľudne ochutnajte je to fakt dobré už teraz. Z bielkov vyšlaháme pevný sneh, ktorý nakoniec pridáme do kaše tiež. Pekne pomaly metličkou vmiešame tak aby sa nerozpustil, ale zmes ostala stále nadýchaná.
Teraz si pripravíme čerstvé nastrúhané jablká posypeme škoricou a ak treba dosladiť tak aj cukrom. Vačšinou sú sladké dosť. Orechy nasekáme nožom nahrubo.
Do vymastenej formy naspodok dáme kus pšenovej kaše. Na kašu navrstvíme nastrúhané jablká spolu s ovocím a orechamy. Vrstiev môžeme urobiť aj viac. Je to na nás. Ukončíme to poslednou vrstvou zo pšenovej kaše a uhladíme. Kaša niekedy ostane, lebo sa nevmestí celá do formy. Nezúfajte dajte si ju ako olovrant so zvyšnými orechami a jablkami kým sa nám jáhelník upečie tieto zvyšné veci pojeme 🙂
Takto pečieme zhruba 50 minút pri 170°C ale radšej si to sledujeme keď je navrchu pšeno už zlato hnedé je to hotové.