O NÁS

NATURIQ je spojením prírody, rozumu a inovácie prinášajúcej potešenie z toho, čo je dobré – pre zdravie aj pre chuťové poháriky.

Sme malá rodinná nezávislá firma podnikajúca s bio potravinami. Máme overené, že ide o kvalitné suroviny, ktoré sú zdravšie a ich pestovanie je pre našu planétu šetrnejšie a udržateľnejšie pre budúce generácie. Naše potraviny sú minimálne spracované čo znamená, že proces ich výroby je takmer rovnaký ako keby sme ich vyrábali vo svojej vlastnej kuchyni. Pri produkcii našich výrobkov sú pre nás dôležité 3 základné princípy: fukčnosť, nutričný potenciál a emočný element.

Naše výrobky musia napĺňať účel, na ktorý sú určené a to z pohľadu výživy aj zdravotných benefitov. Musia byť čo najmenej spracované, organické a zachovávajúce si všetky nutričné elementy počnúc vitamínmi a končiac energetickým potenciálom s ohľadom na čo najmenšie zataženie organizmu. Taktiež chceme, aby oslovovali nielen „rozum“ našich zákazníkov, ale aj „srdce“. Naše výrobky musia skvelo chutiť aj bez akýchkoľvek umelých prísad, farbív a zvýrazňovačov chute a vône.

NÁŠ PRÍBEH

o sa týka našej cesty k zdravému životnému štýlu každý z nás si zažil svoj vlastný príbeh, hoci v mnohých veciach dosť podobný. Tak to bolo až do momentu, keď sa raz na turistike naše cesty skrížili a tak vznikol už príbeh spoločný – príbeh NATURIQ.

Takže, čo bolo na začiatku? Veď to možno poznáte:

na raňajky nič alebo káva s cigaretou na obed tiež nič, lebo za chvíľu je míting so šéfom alebo ak je 15 minút čas tak „niečo“ s UHO za gastráč (UHO=univerzálna hnedá omáčka) po práci cestou domov mekáč potom večerný nájazd na chladničku a nakoniec pod zub niečo sladké alebo slané

Takto to šlo niekoľko rokov. Nás, hoci sme mali/máme v blízkej rodine diabetikov, obezitu, srdcovo-cievne choroby, z hľadiska výživy nič netrápilo. Boli sme šťastné „kancelárske krysy“. Až do momentu, keď sa Andrej od lekára dozvedel, že má vo svojich Kristových rokoch hypertenziu a Marcel, o niečo mladší, už nemal patričnú veľkosť vo svojom šatníku do ktorej by sa zmestil.

Potom prišiel ten ozajstný zlom a veci sa postupne začali hýbať dopredu. Avšak, zlozvykov sa tak rýchlo nezbavíš a tak zmena vôbec nebola rýchla. Náš „prerod” bol postupný a všetko išlo akosi inštinktívne.

Najprv sme si uvedomili, že UHO v kantínach už viac nemôžeme ani vidieť ani cítiť. Zrazu ale nebolo čo jesť… Začali sme si teda jedlo do práce variť doma.

Postupne, hoci nie sme kuchári, sme sa tak stali majstrami rýchlych a jednoduchých jedál. Zistili sme, že vzhľadom na to, čo sa dnes nachádza na policiach supermarketov, sa vyplati trochu poštudovat, aby sme mali istotu, že to čo jeme, je pripravené z kvalitných surovín a je nutrične hodnotné. Vďaka tomu sme časom objavili mnohé zaujimavé a chutné kombinácie pri ktorých kantínová UHO nemala žiadnu šancu.

Kedže našim hlavným cieľom bolo, aby sme boli vo všeobecnosti fit, zmena niekdajšej životosprávy sa netýkala iba jedál. Zároveň sme obaja výrazne zvýšili telesnú aktivitu, nie len kvôli snahe schudnúť, ale aj kvôli niekoľko hodinovému sedeniu na zadku v práci, čo dávalo pravidelne zabrať našej chrbtici. Podobne to bolo aj s cigaretami, ktoré sme si kedysi dopriali v značnom množstve. Tie však s fyzickou aktivitou akosi nejdú dokopy, a tak sme obaja zo dňa na deň prestali fajčiť.

Voilà… – a zrazu malo jedlo aj chuť! Konečne sme znovu vedeli rozoznať jemné chute a vône. S návratom našich žalúdkov bližšie k prírode a tiel k fyzickej aktivite vzrástla aj vôľa objavovať nové veci.

Tento náš prerod trval približne 5 rokov. Zrazu je veľa dverí otvorených, a preto vieme, že ešte nie sme na konci. V konečnom dôsledku ten vlastne ani nie je taký dôležitý ako cesta k nemu. V rámci nášho projektu chceme zážitky z tejto cesty s vami zdielať. Veríme, že naša osobná skúsenosť môže inšpirovať aj mnohých z Vás ktorí sa tiež s obavami vracajú od lekára, márne hľadajú vhodné oblečenie v šatníku alebo sa proste dlhší čas cítia náladoví a bez energie.

Pre Vašu inspiráciu budeme konkrétni. Čo nám táto zmena priniesla?

Posledných 5 rokov sa nám vyhýbajú choroby Začali sme viac rozumieť potravinám (niektoré „potraviny“ sme tak prestali volať, lebo sú to skôr alchymistické výtvory chemikov) Nemáme už nadváhu Zväčšili sme pestrosť jedálnička (to, čo sme predtým potravinami nenazývali, sme tak volať začali)

Zistili sme, že menej je viac (keď je dobrá kvalita, naozaj stačí málo) Andrej má podstatne lepší a pokojnejsi spánok. Uvedomili sme si hodnotu zdravého a rozumného stravovania. Je skutočne dôležité rozmýšľať nad tým, čo vkladáme do úst. Jeme všetko, vrátane sladkého, vylúčili sme len „sprocesované“ potraviny (okrem kvalitnej horkej čokolády) Odkedy sme začali meniť náš životný štýl a jedálniček zistili sme, že nad potravinami rozmýšľame stále, aj mimo jedálenského stola. Objavovanie nových informácií a následne experimentovanie v kuchyni si začalo vyžadovať stále viac času. Prekvapujúco, nebolo to nepríjemné – stal sa z toho náš koníček, z ktorèho napokon i vznikla myšlienka NATURIQ : „Užívaj si, čo je dobré“ .

Veríme, že čo funguje pre nás, môže byť inšpiratívne aj pre vás. Potom sa budeme tešiť spolu s vami.

NAŠA VÍZIA

Našim cieľom je inšpirovať ľudí k zmene stravovacích návykov, ktoré im prinesú úžitok vo forme lepšieho a dlhodobo udržateľného zdravia. Rovnako chceme zvýšiť povedomie našej komunity o tom, akým spôsobom sa potraviny spracúvajú a kedy vysoká úroveň spracovania potravinu z nutričného hľadiska de facto zničí. Nechceme o tomto viesť len jednostranný monológ, aj my sa chceme inšpirovať, vybudovať uvedomelú komunitu a zároveň zvýšiť dostupnosť zdravej výživy.

Vieme, že v súčasnosti medzi nami pribúdajú ľudia ktorí kvôli rôznym zdravotným problémom (napr. celiakia, diabetes, laktózová intolerancia, anémia, hypertenzia apod.) musia výber potravín dôsledne zvažovať a chcú sa orientovať na kvalitu. Spôsobom spracovania našich potravín a hlavne ich nutričnou hodnotou im chceme uľahčiť prístup k potravinám v bio kvalite ktoré by im nielen zachutili ale i pomohli s ich zdravotnými problémami.

Taktiež sme zameraní aj na ľudí, ktorí už prišli na to, že je lepšie konzumovať kvalitné potraviny už dnes ako v budúcnosti platiť za liečenie rôznych civilizačných chorôb a neduhov spôsobených nevhodnými stravovacími návykmi.

Okrem toho prinášame inšpiratívne informácie zo sveta potravín a zdravia, ktoré rozšíria vedomosti našich zákazníkov a pomôžu im spestriť ich jedálniček.